< zpět

2.10.2018 - Viry, bakterie, antibiotika a CRP test

Viry, bakterie, antibiotika a CRP test

Nevhodné používání antibiotik

Většina nachlazení a chřipek jsou způsobeny viry, proti nimž antibiotika NEJSOU účinná. V těchto případech se Váš stav užíváním antibiotik nezlepší. Antibiotika nesnižují horečku ani neomezují příznaky, jako například kýchání.

Co jsou antibiotika?

Antibiotika jsou léčivé přípravky, jako např. penicilin, které umí zabíjet bakterie nebo zabraňují jejich růstu, čímž léčí infekce. Oproti tomu léčiva účinná proti virům se nazývají antivirotika.

Antibiotická rezistence

Nevhodné nebo chybné zacházení s antibiotiky způsobuje odolnost u mnoha druhů nebezpečných bakterií a může ohrozit Vás i Vaši rodinu!

Jak rozpoznat virus nebo bakterie?

Přes 90% všech zánětů dýchacích cest v ordinacích praktických lékařů i pediatrů je virového původu, proto antibiotika nejsou léky volby. Zrovna tak chřipka a nachlazení jsou většinou způsobeny viry. K  odlišení bakteriálního či virového původce onemocnění se používá velmi často vyšetření CRP.

Co je vyšetření CRP ?

CRP znamená v překladu C reaktivní protein, což je bílkovina, která se tvoří v lidském těle většinou při akutním bakteriálním onemocnění.  Toto  vyšetření, které nezabere více jak 5 minut a je prováděné z kapky krve pacienta velmi usnadňuje rozhodovací proces zda-li má pacient dostat antibiotika či nikoliv. V některých ordinacích dětských lékařů a všeobecných praktických lékařů je dostupné toto ambulantní přístrojové zařízení, které poskytuje toto rychlé orientační vyšetření.

Můžeme si sami doma otestovat CRP?

Dnes je již dostupné vyšetření pomocí testů, které lze zakoupit v mnoha lékárnách po celé ČR a je vyvinuto pro orientační domácí použití, aniž byste museli navštívit lékaře. Jedno balení CRP testu obsahuje 2 ks testů pro domácí vyšetření. Jeho použití je snadné a interpretace výsledků tesů je velmi dobře popsána v příbalovém letáku.

Vyzkoušejte si sami domácí test CRP

Máte virovou nebo bakteriální infekci? Akutní zánět? Budete potřebovat antibiotika nebo ne? Jsou antibiotika účinná? Mnoho otázek Vašeho zdraví může zodpovědět jedinečný domácí CRP test. Výsledek znát do 5 minut. Můžete si ho provést kdekoliv i na dovolené, má dlouhou expiraci, je určen dětem i dospělým. Šetřete čas, peníze a svoje zdraví. Informujte se v Lékárně PILULKA.com v Lounech.

Mgr. Petr Štola, lékárník

Copyright © 2018 Internetová lékárna online | Pilulka.com | Aktualizace 22.10.2018 | e-shop internetové lékárny - MK software