< zpět

9.9.2017 - Bylinky do dětské výživy patří. Pozor však na experimenty.

Bylinky do dětské výživy patří. Pozor však na experimenty.

Dětská strava se od té „dospělácké” značně liší. Některé maminky jsou však opatrné až příliš. Mnohé bylinky a koření jsou přitom pro děti vyloženě vhodné. Nejenže jim nijak neublíží, ale dokonce jim mohou pomoci. Při používání bylinek u dětí je důležité v žádném případě neexperimentovat a používat ověřené bylinky v rozumném množství.

    Vhodná strava je důležitá již v těhotenství

Nad výběrem vhodných potravin, bylinek i koření by těhotné ženy měly přemýšlet již v době těhotenství, kdy se dítě teprve vyvíjí. Mnohé bylinky mají na dětský plod velmi negativní vliv a některé mohou v prvních měsících vyvolat samovolný potrat a později předčasný porod.

Mezi škodlivé byliny, které těhotným ženám a jejich dětem nesvědčí, patří zejména skořice, levandule a celerová nať. Ve velkém množství je škodlivý také zázvor a šalvěj. Veškeré jídlo, která žena přijme, zásadním způsobem ovlivňuje také zdraví jejího dítě. To platí také v době kojení, kdy je matka s miminkem propojená prostřednictvím mateřského mléka.

I chuť mateřského mléka závisí na jídelníčku. Maminky by rozhodně neměly používat výrazná a pálivá koření, velké množství česneku chuť mléka zcela změní a aloe vera může mít na malé dítě projímavé účinky. Pozor by si také čerstvé maminky měly dávat na mátu peprnou, která omezuje tvorbu mléka.

    Koření a bylinky přidávejte postupně

Jakmile dítě přejde na tuhou stravu, nechte mu čas si zvyknout. S přidáváním koření a bylinek buďte opatrní. Ideálním věkem, kdy můžete začít dětskou stravu ochucovat je třetí rok. Pro malé dítě je vhodné začít s bazalkou či malým množstvím pepře.

Hojně používanou bylinkou, kterou používali již naši předci, je především fenykl. Je ideálním pomocníkem při dětských problémech s trávením. Špetka fenyklu pomůže proti nadýmání a průjmu. Matkám zase fenykl pomáhá s tvorbou mateřského mléka.

Podobně jako fenykl působí také anýz, kmín či koriandr. U těchto bylinek však sledujte reakce dítěte, zda není alergické. Bylinky nikdy nekombinujte a dítěti do jídla přidávejte pouze jednu bylinku. V případě křečí nebo žaludečních problémů bude hned jasné, která z bylinek dítěti nevyhovuje.

U malých dětí zapomeňte na glutamátové kořenící přípravky. Bujóny, vegety a jiné kořenící směsi nemají dobrý vliv na zdraví dospělého člověka, natož malého dítěte.

    Tradiční rostliny jsou vhodnější

Na náš trh se stále častěji dostávají exotické potraviny, bylinky i koření. U dětí však raději používejte rostliny, které jsou pro Česko tradiční. Jedná se například o petrželku, kopr, tymián, rozmarýn, majoránku, oregano či sezam.

Petrželku lze do dětských jídel přidávat již od počátku a to nejlépe čerstvou a před dokončením jídla, aby si zachovala co nejvíce užitečných látek. Kopr je velmi podobný fenyklu. Pomáhá při nadýmání a zároveň má močopudné účinky. Tymián je zas dobrý na pročištění střev a trávení a činnost jater podpoří špetka rozmarýnu.

Větším dětem lze do jídla přidávat také majoránku či oregano. Sezamová semínka jsou bohatá na železo, hořčík, vápník a mangan. Mají také antioxidační účinky.

Vždy platí, že lepší jsou čerstvé bylinky než sušené. Pálivé koření není vhodné ani pro starší děti. Žaludek začne být schopen trávit ostrá jídla až v pubertálním věku. Do té doby se jim raději vyhýbejte.

zdroj: http://www.pharmapoint.cz/bylinky-v-detske-strave/

Copyright © 2018 Internetová lékárna online | Pilulka.com | Aktualizace 20.09.2018 | e-shop internetové lékárny - MK software